Stres a ciąża

Stan błogosławiony, jakim jest ciążowe oczekiwanie na potomka może być huśtawką nastrojów dla przyszłej mamy. Ta piękna faza dziecięcego rozwoju, która bezpośrednio wpływa na mamę, może generować wspomnienia pozytywne, ale może też być źródłem wewnętrznego stresu. Panika, frustracja oraz depresja mogą być skutkami negatywnego wpływu stresogenów na organizm ciężarnej kobiety.

Wpływ stresu na ciążę – o czym warto wiedzieć?

Z pewnością, jako odpowiedzialna mama, zastanawiasz się, czy stres towarzyszący Twojej codzienności może wpływać na rozwój Twojego maluszka. Nie jesteś sama, to typowe i powszechne wątpliwości. Większość kobiet robi wszystko, aby zapewnić swojemu dziecku maksymalnie pozytywne warunki rozwojowe. Idąc tym tropem, warto wiedzieć w jaki sposób radzić sobie ze stresem, aby do minimum zredukować ryzyko wystąpienia. Napotkanie na swojej drodze stresującej sytuacji nastraja Twoje ciało w tryb walki. Nagły wzrost kortyzolu, czyli hormonu stresogennego, w normalnej sytuacji nie powinien w żaden sposób wpłynąć na człowieka. Ciąża jest jednak szczególnym momentem, w którym harmonia ciała kobiety zapewnia bezpieczny i pełny rozwój płodu. Długotrwały stres powoduje utrzymywanie kortyzolu ma wysokim poziomie, co wydatnie wpływa na samopoczucie dziecka. Nie bez znaczenia jest powiedzenie, iż „szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko”.

Skutki stresu w ciąży

Najbardziej powszechnym skutkiem ciążowego stresu jest przedwczesny poród. Silny stres bardzo często powiązany jest z brakiem apetytu i niedojadaniem. Wiąże się to bezpośrednio z niebezpiecznie niską masą urodzeniową wcześniaka. Kolejnym niebezpieczeństwem, jakie wiąże się ze stresem przyszłej mamy są dziecięce zaburzenia snu. Według niezależnych badań, przewlekły stres, któremu poddawane są nierzadko ciężarne kobiety, bardzo często skutkował będzie problemami z ciągłością spania. Ta przypadłość odbije się na mamie, ponieważ brak snu dla matki to kolejny czynnik nerwowy, a więc „koło się zamyka”. Kolejnym skutkiem powodowanym przez nerwy w ciąży są zaburzenia behawioralne dziecka. Jest to nic innego, jak niepożądane zachowania dziecięce, które mogą występować zarówno po urodzeniu, jak i w późniejszym czasie rozwoju. Stres podczas ciąży może również zmienić chemię mózgu nienarodzonego dziecka i prowadzić do komplikacji w późniejszym życiu.

Jak radzić sobie ze stresem w czasie ciąży?

Kiedy jesteś w ciąży, codzienne stresy życia nie znikają w cudowny sposób. Stresująca praca, dojazdy do biura w szczytowym natężeniu ruchu, problemy małżeńskie – istnieją niezliczone powody, aby czuć się zestresowanym. Dodaj trochę hormonów ciążowych do już mocnego koktajlu i szybko zbliżasz się do detonacji. Wszystkie te powyższe czynniki w umiejętny sposób mogą być regulowane, jeśli tylko posiadasz wiedzę o metodach zapobiegania. Dobrym i sprawdzonym środkiem jest aktywność fizyczna, która daje upust emocjom negatywnym. Oczywiście wszystko musi być zamknięte w granicach rozsądku, z uwagi na szczególny stan jakim jest ciąża. O przeciwwskazaniach do zwiększonej aktywności porozmawiaj ze swoim lekarzem. Najbezpieczniejszymi formami aktywności będą na pewno zajęcia z jogi oraz pływalnia.

Copyright © 2019. Powered by WordPress & Romangie Theme.