Kordocenteza

Kordocenteza wykonywana jest zazwyczaj ok. 18 tygodnia ciąży. Badanie wykonuje się pod kontrolą USG i w znieczuleniu miejscowym. Zabieg polega na nakłuciu igłą powłok brzusznych oraz pobraniu krwi z żyły pępowinowej.

Na podstawie pobranej próbki ustala się kariotyp (zestaw chromosomów) i DNA, które umożliwiają zdiagnozowanie wad genetycznych. Można zbadać również morfologię, a także grupę krwi, jeżeli występuje ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego. Kordocenteza należy do stosunkowo ryzykownych i trudnych do wykonania badań. Ryzyko powikłań podczas tego zabiegu jest ok. 2 razy większe niż podczas przeprowadzania amnipunkcji. Prawdopodobieństwo powikłań wzrasta jeszcze bardziej, gdy łożysko znajduje się w tylnej ścianie macicy lub gdy zabieg wykonuje się przez 19. tygodniem ciąży.

Celem kordecentezy jest wykrycie u płodu choroby hemolitycznej płodu, anemii oraz wad genetycznych. Można również zdiagnozować wrodzone infekcje, zakażenia wewnątrzmaciczne oraz zbadać ilość przeciwciał w krwi matki, które niszczą czerwone ciałka płodu. W ostatnim przypadku zaleca się przetaczanie krwi w łonie matki, a jeżeli niedokrwistość jest poważna, wówczas przystępuje się do terapii wewnętrznej. Cena zabiegu wynosi od 700-900 zł.

Copyright © 2019. Powered by WordPress & Romangie Theme.