Jak przygotować się do ciąży?

Jeśli chcesz zostać matką, koniecznie musisz pamiętać o kilku ważnych, niezbędnych wręcz czynnościach, od którego będzie zależeć zdrowie i bezpieczeństwo zarówno Ciebie, jak i Twojego nienarodzonego (jeszcze) dzieciątka. O czym więc koniecznie warto pamiętać?

Wykonaj stosowne badania!

Jakie badania przed ciążą należy bezwzględnie wykonać? Najlepiej, jeśli zadbamy między innymi o: morfologię krwi (z określeniem grupy krwi i czynnika Rh), analizę moczu, badania biochemiczne krwi (poziom glukozy, białka, kreatyniny, mocznika, wapnia, cholesterolu, trójglicerydów), WR, próby wątrobowe, oznaczenie poziomu hormonów tarczycy (ich niedobór może bowiem być przyczyną niepłodności lub poronienia), RTG klatki piersiowej, USG narządów jamy brzusznej i miednicy mniejszej (m.in. jajników, macicy), cytologia szyjki macicy i badanie czystości pochwy oraz test wykrywający przeciwciała wirusa HIV.

Nie zapomnij o wykonaniu szczepień!

Koniecznie zaszczep się na różyczkę (jeśli oczywiście tego wcześniej nie robiłaś). Leki stosowane w walce z tą chorobą mogłyby doprowadzić do uszkodzenia nienarodzonego dziecka. Pamiętaj również o szczepionce przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. O szczepionce warto pamiętać przed zajściem w ciążę. Zwłaszcza, że uzyskanie pełnej odporności jest możliwe dopiero po kilku miesiącach.

Nie zapominaj o pełnym wyleczeniu

Jak najlepiej przygotować się do ciąży? Doskonałym rozwiązaniem będzie… pełne wyleczenie. Zwłaszcza, jeśli cierpisz na przewlekłe choroby związane z górnymi i dolnymi częściami układu oddechowego. Zwróć uwagę również na choroby zatok – ich nasilenie w okresie ciąży może być bardzo uciążliwe. Uważaj jeśli cierpisz na cukrzycę, bądź też problemy z nadciśnieniem. Jeśli chorujesz na w/w choroby, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Kwas foliowy to podstawa!

Przed zajściem w ciążę zacznij wchłaniać duże ilości kwasu foliowego. Dzięki temu zwiększysz kondycję układu nerwowego dziecka i wzmocnisz jego kręgosłup. Optymalnym okresem rozpoczęcia wchłaniania zwiększonej ilości kwasu foliowego będą 3 – 4 miesiące przed poczęciem dziecka.

Wyjedź na… wakacje

Tuż przed poczęciem dziecka warto wyjechać na wakacje. Zwłaszcza tam, gdzie jest dużo słońca. Dlaczego? Ponieważ silne światło słoneczne korzystnie wpływa na nasz układ hormonalny, co w dalszej perspektywie przedkłada się na zwiększone szanse poczęcia dziecka.

Jeśli zastanawiasz się jak przygotować się do ciąży, powyższe kroki są w sam raz dla Ciebie. Nie zapominaj, że od ich przestrzegania nie zależy wyłącznie wzrost prawdopodobieństwa zajścia w ciążę, ale przede wszystkim wzrasta bezpieczeństwo Ciebie i Twojego maluszka.

Copyright © 2019. Powered by WordPress & Romangie Theme.