Fetoskopia

Fetoskopia to zabieg inwazyjny, który wykonuje się zwykle między 18. a 20. tygodniem ciąży. Badanie rozpoczyna się od posmarowania skóry brzucha środkiem odkażającym i podania znieczulenia miejscowego. Następnie wykonuje się nacięcie i przy wykorzystaniu aparatu USG, wprowadza się do macicy fiberoendoskop, czyli specjalny przyrząd optyczny, który umożliwia oglądanie płodu, łożyska, czy płynu owodniowego.

Istnieje również możliwość pobrania fragmentów tkanek, łożyska lub próbek krwi, a także wykonanie niektórych zabiegów chirurgicznych in utero (w macicy) np. sączkowanie wodogłowia, czy operowanie przepukliny przeponowej, wad układu nerwowego, opróżnianiu torbieli i zmniejszaniu masy guzów. Dzięki fetoskopii można zdiagnozować kilkanaście chorób krwi i skóry, których nie da się wykryć za pomocą amniopunkcji.

Fetoskopia należy do zabiegów ryzykownych. Ryzyko poronienia szacuje się na 3-5%, trwałe uszkodzenie ściany owodni oraz wyciek płynu owodniowego występuje w 4% przypadków, a przedwczesny poród w 7-8%. Mimo, iż jest to zabieg obarczony stosunkowo dużym prawdopodobieństwem wystąpienia powikłań, to daje też spore możliwości. Za pomocą fetoskopii można wykryć wiele wad płodu, co w przyszłości pozwala na lepsze leczenie dziecka, korygować pewne nieprawidłowości u płodu, a nawet wykonywać niektóre zabiegi chirurgiczne. Koszt przeprowadzenia badania to ok. 1000 zł.

Copyright © 2019. Powered by WordPress & Romangie Theme.