Choroby tarczycy

Bagatelizowana przez większość pacjentów tarczyca, może – zwłaszcza u kobiet – wywołać duże problemy z niepłodnością. Co więcej, w razie wystąpienia chorób tarczycy w okresie ciąży, zagrożony jest sam płód. Jak tarczyca wpływa na ciążę?

Choroby tarczycy a ciąża

Z punktu widzenia pacjentek, tarczyca ma ogromny wpływ na żeński układ płciowy. Współzarządza nim, sterując jego pracą za pomocą odpowiednich substancji chemicznych, czyli tak zwanych hormonów. Co ważne – nie ma jednoznacznych przyczyn odpowiedzialnych za problemy z tarczycą. Dlatego medycyna wciąż skupia się na eliminacji poszczególnych problemów a nie na rozwiązywaniu ich przyczyn.

Niedoczynność tarczycy a ciąża

Problem z niedoczynnością tarczycy może mieć bardzo poważne skutki dla płodu. Dlaczego? Ponieważ na samym początku swego istnienia, nie produkuje on swoich hormonów, lecz opiera się wyłącznie na tych, które dostarczane są przez organizm matki. Zasada ta dotyczy również hormonów związanych z tarczycą. Oznacza to również, że na wstępnym etapie rozwoju dziecka, może dojść do poważnych powikłań w zakresie: – prawidłowej budowy kości i stawów, co w przyszłości może wiązać się nawet z poważnymi deformacjami, – budowy układu nerwowego a zwłaszcza mózgu dziecka. Choć wydawałoby się, że jedynie niedoczynność tarczycy może prowadzić do poważnych powikłań w ciąży i funkcjonowaniu samego płodu, to równie istotny (a nawet poważniejszy efekt) może wywołać nadczynność tarczycy. Lekarze jednoznacznie wskazują, że schorzenie to może doprowadzić nawet do śmierci płodu.

Tarczyca a ciąża – ciąża a tarczyca

Choć w większości przypadków tarczyca wywołuje powikłania w przebiegu ciąży, to niekiedy zdarza się, że w organizmie kobiety ma miejsce proces odwrotny, polegający na uaktywnieniu wad związanych z tarczycą, na skutek zajścia w ciążę. Doskonałym przykładem jest tu choroba Hashimoto, w przypadku wykrycia której duże „zasługi” ma właśnie ciąża. W wielu przypadkach to właśnie ciąża determinuje zmiany w organizmie, które są charakterystyczne dla problemów z tarczycą. Często właśnie w okresie ciąży kobiety doznają stanów ciągłego zmęczenia, suchości skóry i wypadania włosów (niedoczynność tarczycy) a także nadmiernej gonitwy myśli i rozdrażnienia (nadczynność tarczycy).

Jesteś w ciąży? Zbadaj się!

Podsumowując, skutecznie zabezpieczenie się przed skutkami kłopotów z tarczycą (również w okresie ciąży), gwarantuje analiza zawartości THS (hormonu tyreotropowego) w próbce krwi. Badania te są bardzo skuteczne i statystycznie pomagają w wykryciu aż 90 procent wszystkich przypadków zaburzeń pracy tarczycy.

Copyright © 2019. Powered by WordPress & Romangie Theme.